Jak działa organizacja terenowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychoterapeutów?
Organizacja Terenowa działa na pewnym terytorium albo na terenie pewnej placówki medycznej, naukowo-dydaktycznej lub innego zakładu pracy. Musi liczyć co najmniej 10 osób. Powołuje ją Zarząd Krajowy na mocy uchwały zarządu, na wniosek członków tworzących Organizację Terenową. Może mieć ona postać organizacji zakładowej bądź innej terenowej (międzyzakładowej lub ponadzakładowej). Organizacja zakładowa zrzesza członków Związku zatrudnionych w jednym i tym samym zakładzie pracy lub trwale świadczących pracę na jego rzecz w ramach umów o dzieło lub umów zleceń. Organizacja międzyzakładowa lub ponadzakładowa zrzesza członków Związku zamieszkałych i/lub świadczących pracę w określonej miejscowości lub w określonym regionie kraju. Może ona tworzyć koła w poszczególnych zakładach pracy.
Władze terenowe Związku
Tryb powoływania władz terenowych określa regulamin zatwierdzony przez Krajowy Zjazd Delegatów. Należą do nich:
- Ogólne Zebranie Członków Związku,
- Zarząd Terenowy,
- Terenowa Komisja Rewizyjna.
Ogólne Zebranie Członków Związku
Do jego kompetencji na danym terenie należy:
- uchwalenie programu działalności Związku na danym terenie,
- wybór delegatów na Krajowy Zjazd,
- wybór Zarządu Terenowego, jego przewodniczącego, Terenowej Komisji Rewizyjnej,
- rozpatrywanie sprawozdań Zarządu Terenowego i udzielanie mu absolutorium,
- rozpatrywanie sprawozdań Terenowej Komisji Rewizyjnej.
Zarząd Terenowy
Do zakresu jego działania należy:
- bieżące reprezentowanie Związku na danym terenie wobec władz publicznych, organów administracji państwowej i samorządowej, organizacji pracodawczych oraz innych organizacji, instytucji i społeczeństwa w ramach kompetencji przyznanych przez Zarząd Krajowy,
- kierowanie bieżącą działalnością Organizacji Terenowej,
- zwoływanie posiedzeń Zarządu Terenowego (nie rzadziej niż raz na 3 miesiące),
- kierowanie postulatów i wniosków do Zarządu Krajowego,
- sporządzanie i składanie Zarządowi Krajowemu dorocznych sprawozdań z działalności Organizacji Terenowej,
- podejmowanie stanowiska w przedmiocie zatrudniania, awansowania, premiowania i nagradzania pracowników oraz rozwiązania umów o pracę, w zakresie w jakim przewidują, to przepisy prawa pracy,
- pełnienie funkcji zakładowej organizacji związkowej w stosunku do kierowników zakładów pracy, pracodawców i ich organizacji według przepisów szeroko rozumianego prawa pracy.
Terenowa Komisja Rewizyjna
Nadzoruje ona i kontroluje działalność Zarządu Terenowego oraz zgodność jego działań ze statutem, programem i uchwałami Związku. Szczegółowy tryb postępowania Terenowej Komisji Rewizyjnej określa regulamin zatwierdzony przez Zarząd Krajowy.
Rozwiązanie Organizacji Terenowej
W przypadkach działań rażąco niezgodnych ze statutem, programem czy uchwałami Związku, Zarząd Krajowy może rozwiązać Organizację Terenową na wniosek Krajowej Komisji Rewizyjnej.
Więcej na temat działania Organizacji Terenowej możesz przeczytać w Statucie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychoterapeutów.